Anasayfa  /  Markalar  /  Index

Index

 

1978 yılında İtalya’da araştırma, inovasyon ve eğitim temelleri üzerine kurulan Index, bitümlü membran, çimento bazlı su yalıtım malzemesi, akustik membran ve ses yalıtım bariyeri üretmektedir. Index, 2009 yılından bu yana “LEED standartlarının uygulanarak, sürdürülebilir bina kültürü oluşturmayı amaçlayan” İtalyan Yeşil Bina Konseyi’nin üyesidir.

90’ların başında ürün çeşitliliğini geliştirip döşemede darbe sesine karşı Fonostop, duvarda hava doğuşlu sese karşı Topsilent ses yalıtımı ürün ve sistemlerini pazara sunmuştur.

Hava doğuşlu gürültü, ses dalgalarının oluşturduğu basınç farkından kaynaklanır. Bu katı içerisindeki molekül düzeyinde titreşimlere neden olur. Bu titreşimler (konuşma sesleri, televizyon, hoparlör, vb.) yapı elemanları ile komşu mahallere iletilir. Bu nedenle ayırıcı yüzey ağır ve esnek bir malzemeden oluşmalıdır. Tuğla, alçı plaka ve betonarme duvarlarda TOPSILENT Bitex ve TOPSILENT Duo kullanılır. Duvarın bir yüzünden diğerine geçen sesin azalma miktarı, ses indirgeme değeri (Rw) olarak tanımlanır.

Döşemelerde ise hava doğuşlu sese ek olarak büyük miktarda darbe kaynaklı (topuk sesi, mobilyaların çekilmesi vb.) gürültü oluşur. Bu tür gürültü bina döşemelerinde sık ve devamlı tekrar eden bir etki yaratır ve hava doğuşlu sese oranla çok daha yüksek enerjiye sahiptir. Yapıyı doğrudan etkileyerek titreşime ve yüksek gürültünün iletimine sebep olur. Yapının sürekliliği yumuşak ve esnek malzemelerle kesilerek titreşim sönümlenebilir. Bu tür döşemeler yüzer döşeme olarak adlandırılır. Yüzer döşemeler FONOSTOP Duo veya FONOSTOP Act gibi esnek malzemeler kullanılarak oluşturulur. Döşemenin darbe sesi indirgeme değeri (ΔLw) ile gösterilir.

Dökümanları görüntülemek için tıklayınız.

 
 
 
 

DKM İnşaat; SİSMİK Koruma,TİTREŞİM Kontrolü ve SES Yalıtımı konularında PROJE - DETAY ÇÖZÜMLERİ,

MALZEME TEDARİĞİ HİZMETLERİ vermektedir.

 

Tüm güncel haberler, yenilikler ve duyurular e-postanızda!

Abone Olun