Anasayfa  /  Markalar  /  Mason Industries  /  Titreşim Kontrolü  /  Yüzer Döşemeler

Yüzer Döşemeler

  •  

Titreşimi yutmak için cihaz altlarında kullanılan ilk ürünlerden biri olan mantar, yüksek frekanslarda zeminden kaymasından dolayı çok kullanışlı değildi. Bunun yerine uygulamalarda daha sağlam olmasından dolayı cam elyaflı kontrplak üzerine beton dökülerek yapılan ve EAFM olarak bilinen yöntem geliştirilmiştir.

Taşınabilir ve kaldırılabilir sistemlerde uygulamanın kolay olmasından dolayı bu tür sistemleri öneriyoruz. Uygulama esnasında temele dökülen plastik kaplama üzerine FS-1702 veya FSN ayakları konur ve ayakların etrafına ikinci bir kat döküyoruz. Plywood zemin altında bırakılır ve bağlantılar yapılırken ayarlı cıvatalar kullanılır ve cıvatalar sayesinde levhalar monte ya da demonte edilebilir.

Titreşim sönümleyici ayaklar, genellikle 54’’ merkezli yerleştirilir, daha ağır yükler taşıyan alanlarda daha yakın aralıklı yerleştirilir. FS yay tasarımları; ses etkisinin oldukça önemli bir sorun olduğu yerlerdeki uygulamalar için kullanılır. Yukarıda bahsi geçen sistemler, mason firması tarafından hem geliştirilmiş hem de kanıtlanmış ve bir dizi öneriden oluşan akustik ve yapısal test verilerine sahiptir.

Yüzer duvarlar ve asma tavanlar izolasyonu tamamlayan en son kısımlardır. Ses ve titreşimin mümkün olduğunca azaltılmasının istendiği durumlarda, odaların içinde ikinci bir oda (box in box) yapılması tavsiye edilmektedir. Bunun ilk basamağı bir yüzer döşeme oluşturmaktır. Bunun için ideal yöntem EAFM (Elastomeric Acoustical Floor Mounting) tipi neopren esaslı taşıyıcı esnek ayaklar kullanmaktır. Bu farklı çökme kabiliyetine sahip ayaklar hesaplanmış aralıklarla dizilir ve üzerine özel metotlarla plywood levhalar monte edilir. Daha sonra da üzerine donatılı beton dökülerek işlem tamamlanır. Uygulama alanları genellikle TV-radyo stüdyoları ve mekanik odalardır.

Dökümanları görüntülemek için tıklayınız.

 
 
 
 

DKM İnşaat; SİSMİK Koruma,TİTREŞİM Kontrolü ve SES Yalıtımı konularında PROJE - DETAY ÇÖZÜMLERİ,

MALZEME TEDARİĞİ HİZMETLERİ vermektedir.

 

Tüm güncel haberler, yenilikler ve duyurular e-postanızda!

Abone Olun